→ ПРИДБАТИ ПАРКЕТ - ХУДОЖНІЙ ЗА САМИМИ НИЗЬКИМИ ЦІНАМИ


ПРИДБАТИ ПАРКЕТ - ХУДОЖНІЙХудожній паркет 

 

Набір паркетного малюнка – тонка клопітка робота

Є речі, попит на які не схильний до капризів моди. Діаманти, соболині хутра, французькі вина … У цей список можна, без сумніву, додати і художній паркет. Сьогодні, як і сто, і триста років тому,  «дерев'яну мозаїку» вибирають люди,які тонко відчувають ауру благородного дерева, готові платити чималі гроші за вишукану красу і високу якість.

Художній паркет можна по праву назвати царем підлогових покриттів. Володіючи відмінними експлуатаційними характеристиками (екологічність, зносостійкість і ін), він у той же самий час перевершує всі інші підлогові покриття по красі.

Художній паркет – це свого роду мозаїка, вигадливий малюнок, елементи якого виконані з різних порід деревини, що розрізняються за кольором, формою і текстурі. За допомогою окремих фрагментів, підганяються одна до одної з дивовижною точністю, вдається відтворити найскладніші картини, візерунки й орнаменти.

Мешканець палаців

У самому загальному вигляді технологія укладання паркету була відома людям давно. Підлоги з дубових клепок «ялинкою» і дерев'яних брусків у формі цегли з успіхом укладали майстри епохи Середньовіччя.

  

Художній паркет виник дещо пізніше. Втім, вже в XVI столітті в європейських країнах було важко знайти палац, не прикрашений набірним мозаїчним паркетом. Безперечна першість у цьому виді мистецтва належала Франції з її знаменитими Версалем, Лувром та Фонтенбло (саме слово «паркет» походить від французького parquet).

Художній паркет – це свого роду мозаїка, вигадливий малюнок, елементи якого виконані з різних порід деревини, що розрізняються за кольором, формою і текстурою.

У Росію художній паркет потрапив за часів Петра I, а найвищого розквіту досяг в епоху великого архітектора Франческо Бартоломео Растреллі. Створений у ті роки Великий палац в Петергофі, Китайську – в Оранієнбаумі, Катерининський – у Царському Селі та інші шедеври бароко назавжди залишаться найвищим зразком для наслідування, в тому числі і в паркетному мистецтві.

Закони жанру

Художній паркет – покриття дуже традиційне, з довгою історією, а тому при його укладанні зазвичай дотримуються певні «жанрові» канони. Це відноситься, наприклад, до декоративних елементів, що задає на підлозі ту чи іншу «систему координат». Існує два основних елементи, навколо яких складаються в химерні орнаменти, малюнки та візерунки численні деталі – розетка і бордюр. Поговоримо про них трохи детальніше.

Чим дрібніші елементи паркету, тим меншою мірою вони схильні до впливу перепадів температури і вологості.

Паркетні розетки (Медальйони) – це, як правило, вже готові до укладання декоративні елементи круглої, овальної, квадратної або багатокутної форми. Вони можуть містити в собі мозаїчний малюнок: строгий геометричний або рослинний орнамент, зображення тварини, міфологічний сюжет, фамільний герб або навіть портрет власника.

Паркетні розетки чудово вписуються в інтер'єр багато оздоблених класичних приміщень. Вони можуть розташовуватися в центрі кімнати або виноситися в будь-яку її частину, стаючи домінантою певної функціональної зони. При цьому розетку зазвичай «прив'язують» до якого-небудь значимого елементу інтер'єру: стельовий плафон, ліпним деталей і т. д.

Незважаючи на відому традиційність розетки як устеленого елементу інтер'єру, її мозаїчне «наповнення» буває дуже різним. Якщо говорити про стилі, то це може бути класицизм (сувора симетрія і прямі лінії, повторення одного і того ж нескладного мотиву, причому декоративні елементи запозичуються з грецької або римської спадщини: меандри, орди чи дельфіни), ар нуво або, як його ще називають , модерн (плавні, вигнуті лінії, асиметричні квіткові композиції, жіночі фігури в одязі, що розвивається, вписані в круглу або овальну розетку), ар деко (підкреслена геометричність, що перемежовуються і гратчасті конструкції, контрастні кольори, єгипетські і південноамериканські мотиви), етностиль (африканська, грецька або будь-яка інша національна тематика, використання національних і племінних орнаментів, культових зображень) та ін

 

  

Сучасні технології дозволяють використовувати для створення паркетного покриття деревину різних порід.

Розетки можуть розташовуватися в центрі кімнати або виноситися в будь-яку її частину, стаючи домінантою певної функціональної зони.

Ще одна «константа» високохудожньої паркетної підлоги –декоративний бордюр. Традиційно бордюри для паркету розташовують по периметру приміщення, виділяючи тим самим його «килимову» частину, або ж уздовж фасаду меблів.

Крім того, з їх допомогою можуть окреслюватися функціональні зони житлового простору або фрагменти підлоги різного укладання. Вибір фасонів декоративних бордюрів досить великий – від найпростіших лінійних, набраних з двох, максимум трьох, сортів деревини, до найскладніших орнаментальних, що включають у себе криві лінії, елементи плетіння, квіти, різні фігури і орнаменти.

"Породиста" мозаїка

 

Малюнок паркету може доповнювати загальну стилістику приміщення.

Для виготовлення художнього паркету використовують різні сорти деревини: звичні нам європейські породи (дуб, бук, клен, ясен і ін), а також цілий ряд екзотичних. До останніх відносяться тік, Куліна, чорне ебенове дерево, фіолетовий амарант, коричнево-червоний палісандр, строката, що нагадує мармур або муар олива, шоколадне дерево че, мербау, чия поверхня покрита жовто-золотистими променями. І тут, природно, виникає питання: а як співіснують один з одним різні породи деревини? Адже нескладно здогадатися, що, наприклад, дуб і дерево че при зміні температурно-вологового режиму ведуть себе по-різному.

Насправді ця проблема легко вирішується. По-перше, багато компаній орієнтуються на спеціальні «шкали сполучуваності», де вказано, які породи найбільшою мірою відповідають один одному за твердістю, гігроскопічностю і т. д. По-друге, як стверджують, приміром, фахівці компанії «ФАЙНІ ПІДЛОГИ», чим дрібніші елементи паркету, тим меншою мірою вони схильні до впливу перепадів температури і вологості.

Якщо ж укладальнику все-таки доводиться використовувати широку планку (більше 70 мм), то на допомогу їм приходять клеї з органічними розчинниками, що не містять воду. Використання подібних складників дозволяє значно зменшити вплив вологи на матеріал.
До речі, як показує практика, тропічні сорти деревини (особливо мербау і тік) дуже добре поводяться в нашому кліматі. Так, по стійкості до зміни температурно-вологового режиму ці дві породи значно перевершують дуб.

«Методологія» паркету

Найбільш сприятливими для паркету вважаються температура 18 – 23 ° С і відносна вологість повітря 40-60%. Ці умови оптимальні і для людини, так що термометр, гігрометр і зволожувач повітря в будинку будуть не зайвими. 

Існують дві основні техніки створення художнього паркету. Перша, «маркетрі», має на увазі формування малюнка з окремих мозаїчних елементів, що приклеюються до базового підлозі. Другий метод -
інтарсія – Припускає вставку, вкраплення художніх елементів у вже готову підлогу, але не на всю глибину масиву, а лише на її частину (як правило, 7 мм). Обидва способи дозволяють створювати чудові зразки паркетного мистецтва.

Вибір тієї чи іншої методики залежить, взагалі-то, від уподобань майстрів фірми і побажань замовника. Втім, деякі обмеження все-таки є. Так, при виготовленні дуже складних малюнків, що складаються з величезної кількості елементів, зазвичай намагаються застосовувати техніку маркетрі.

Що стосується самих набірних елементів, то їх випилюють з допомогою циркульними пили (прямолінійні деталі), електричного лобзика або лазера (криволінійні фрагменти). Лазерна технологія вважається більш прогресивною.

Деякі фірми виготовляють криволінійні елементи художнього паркету на сучасних верстатах з числовим програмним управлінням, що дозволяють отримати ідеально підігнані деталі.

Створення художнього паркету.

Створення художнього паркету вимагає часу і зусиль. На першому етапі відбувається зустріч замовника з дизайнером фірми, який пропонує клієнту ознайомитися з існуючими варіантами паркетного малюнка або обговорити параметри ексклюзивного варіанта. Після затвердження ескізу опрацьовуються всі деталі. Ескіз може бути виконаний у чорно-білому або кольоровому варіанті.

У другому випадку фахівець підбирає сорти дерева під колір ескізу. Після виконання проекту на папері замовнику надають  розрахунок вартості паркету і, якщо ціна його влаштовує, приступають до наступного етапу роботи – створення креслень (викрійки) всіх деталей у натуральну величину. Лише після цього можна почати працювати безпосередньо над паркетом.

 

За допомогою паркетного малюнка окреслюються функціональні зони житлового простору.

Монтується художній паркет приблизно так само, як звичайний штучний. Різниця в тому, що елементи художнього паркету ніколи не скріплюються за принципом паз-гребінь – Виключно за допомогою склеювальних складів. Підстава (бетонна стяжка) повинно бути ретельно вирівняно – зазвичай використовують самовирівнюються суміші. Потім на базову підлогу наносять грунт, клей і укладають фанеру, попередньо розрізаючи її на квадрати, скажімо, 75х75 см. Фанеру шліфують і покривають грунтом. Далі – ще один шар клею і, нарешті, укладаються деталі паркету.

Як правило, між створенням ескізу майбутнього паркетного "панно" та втіленням задумів у життя проходить від трьох тижнів до двох місяців. Все залежить від досвіду конкретної фірми, наявності на складі плашок необхідних порід деревини, ступеня «ексклюзивності» замовлення (наприклад, клієнт може побажати, щоб майстри використовували рідкісний сорт деревини, який доведеться шукати за тридев'ять земель) і т. д.
Зібраний паркет потрібно ретельно відшліфувати. Шліфування паркету здійснюється в кілька етапів, для кожного з них існують спеціальні машини. Втім, починати зовнішню обробку паркету (шліфування, лакування і т. п.) рекомендується не раніше ніж через 5-7 днів після укладання. Справа в тому, що клей висихає досить довго. При цьому міститься в ньому розчинник здатний викликати деяку деформацію, та і товщина клейового шару може змінитися.

По завершенні робіт паз між паркетним полотном і стінами заливається герметиком. Поверхня готової підлоги повинна бути бездоганно рівною і гладкою, не допускаються навіть самі незначні хвилі, сходинки і тріщини, паркет повинен щільно прилягати до основи, не прогинатися при натиску і, звичайно ж, не скрипіти.

 

   

Для підтримки чистоти цілком достатньо щодня вологого прибирання і пилососа з м'якою насадкою.

Зауважимо, що після монтажу художній паркет, покладений на підлогу, вимагає не більше турбот, ніж його звичайний «побратим». 

Вартість художнього паркету коливається в широких межах: від 240 грн до декількох тисяч гривень за квадратний метр в залежності від складності малюнка, кількості і якості використовуваної деревини і т.д. При цьому саме поняття «квадратний метр» виявляється не цілком коректним по відношенню до художнього паркету. Так що розрахунок вартості в кожному конкретному випадку дуже індивідуальний.