→ ПРИДБАТИ ПАРКЕТ - ТА СУПУТНІ МАТЕРІАЛИ ЗА САМИМИ НИЗЬКИМИ ЦІНАМИ

Деревина як природний матеріал

Для паркетних підлог застосовується натуральна деревина, а це означає, що багато переваги і недоліків природного матеріалу переносяться і на підлогові покриття. Якість паркету залежить, перш за все, від породи деревини, від умов її зростання, сушки, обробки і в якійсь мірі від типу розпилу.

Будова деревини найкраще видно на торцевому розрізі стовбура (рис. 2). Зовнішній шар - кора складається з м'якої пробкової тканини. Далі розташований тонкий шар лубу і ледве помітний слизовий шар камбію, за рахунок якого відбувається зростання деревини. За камбієм розташована найбільш волога і м'яка частина деревини, яка називається заболонню (більш світлого тону). У центральній частині стовбура знаходиться ядро, що складається з відмираючих або відмерлих клітин. У центрі ядра - м'яка і рихла серцевина, зазвичай відкидається при обробленні ствола.

 

Вади деревини, що розглядаються при оцінці якості паркету, - це: сучки, грибні поразки, хімічне забарвлення, пошкодження комахами, тріщини, вади будови деревини, сторонні включення і деформації. Дані дефекти порушують однорідність будови, знижують міцність, псують зовнішній вигляд, руйнують деревину, створюють умови для передчасного старіння і руйнування виробів з деревини.

Вади деревини докладно описані в ГОСТ 2140-81 'Видимі вади деревини. Класифікація, терміни та визначення, способи вимірювання '.

Породи деревини. Для виготовлення паркетних підлог традиційно використовується деревина листяних порід, що відрізняється більш високою твердістю і зносостійкістю в порівнянні з хвойними породами. У свою чергу, цю деревину можна розділити на ту, що виростає в Центральній Європі і екзотичну (Африка, Південна Америка, Південно-Східна Азія). До першої групи належать дуб,   бук,   ясен,   клен, граб та ін, до другої: махагон, мербау, тік, іроко і т.д.. Також тали з'являтися інші, вельми рідкісні для російського ринку породи. Кожній породі деревини притаманні свій природний колір, особливості мікроструктури, ступінь стійкості до зовнішніх впливів

Загальновизнаним по сукупності якостей матеріалом для паркету є дуб, у нього найкраще поєднання різних властивостей - красива і різноманітна текстура поверхні і тверда деревина, стійка проти гниття. Але в той же час це зовсім не означає, що для паркетних підлог слід застосовувати тільки дуб - і з інших порід виходять прекрасні довговічні підлоги, тим більше що в художньому паркеті неможливо обійтися однією породою. Просто необхідно враховувати властивості різних порід деревини при виборі їх для конкретної дерев'яної підлоги або при підборі порід для малюнка художнього паркету. Використовуючи 'нервові' породи (швидко реагуванніна зміну температурно-вологісного режиму), необхідно з особливою ретельністю виконувати вимоги технології укладання і правила догляду за підлогами, а також намагатися не користуватися водомісткими клеями та   лаками.

Вибираючи породу, необхідно враховувати колір і текстуру, а також фізичні характеристики: такі як твердість і коефіцієнт лінійного і об'ємного розширення.

Колір деревини (рис. 1) обумовлений дубильними, фарбувальними, смолистими речовинами і їх оксиди і залежать від породи дерева, його віку, складу грунту і кліматичних умов місцевості, де воно росло. З часом колір деревини змінюється, що з одного боку створює ауру старовини, а з іншого ускладнює ремонт підлоги, пов'язаний із заміною окремих планок.

Текстура деревини - це природний малюнок, утворений волокнами і шарами деревини і обумовлений особливостями її структури. Залежить від розташування деревних волокон, розрізнення річних шарів, колірної гами деревини, кількості та розмірів серцевинних променів. За кольором і текстурою визначають породу деревини.
Твердість деревини в першу чергу залежить від породи деревини, а також у великій мірі від умов зростання дерева, вологості та ін. У межах одного виду розкид значень може бути досить значним. Зазвичай вказуються середні відносні показники твердості по Брінелю у
відсотках по відношенню до дуба, відносна твердість дуба приймається за 100%.

Твердість по Брінелю визначається вдавленням в випробуваний зразок сталевої загартованої кульки діаметром 10 мм з певною силою. Потім вимірюють чи утворилася лунка і розраховують величину твердості по Брінелю (чим менше лунка, тим твердіша деревина). Чим твердіша деревина, тим вище число по цій шкалі.

Деревина, як вже зазначалося вище, є гігроскопічним матеріалом, який має властивість поглинати вологу з навколишнього середовища і віддавати її. Її вологість змінюється при зміні кліматичної характеристики навколишнього повітря. Наприклад, при відносній вологості повітря 50% і температурі +20 ° С рівноважна вологість деревини складе 9%, при вологості повітря 30% і температурі +25 ° С цей показник дорівнює 5%. Швидкість зміни вологості деревини залежить від породи.

При зміні вологості деревини відбувається і зміна лінійних розмірів планок, що характеризується коефіцієнтом лінійного розширення (або точніше його слід було б назвати коефіцієнтом поперечного розширення, тому що деформації вздовж волокон деревини в десятки разів менше, ніж поперек). Даний показник виражається в % від ширини планки.

На діаграмі представлені дані про зміну ширини планки в залежності від породи деревини при зміні вологості деревини на 1%.

Використовуючи цей коефіцієнт, можна розрахунковим шляхом визначити теоретичну деформацію паркетного укладання (реальна деформація, як правило, виявляється менше розрахункової).

Деформація деревини, яка є анізотропним матеріалом, відбувається неоднаково в різних напрямках і залежить від типу розпилу і від наявності залишкових напружень після сушки.
 

Слід також зазначити, що при нормальній вологості в приміщенні (нормою вважається вологість 40-65%) істотних лінійних змін у якісно висушеного паркету відбуватися не буде, тобто від якості сушіння залежить, як буде себе вести паркетна підлогр при її експлуатації, наскільки довговічним вона буде. Оптимальною, з точки зору мінімізації залишкових напруг, в деревині є вакуумне сушіння.

Вологість деревини планок по ГОСТ 862.1-85 при відвантаженні споживачеві повинна бути 9 ± 3%. Така вологість є оптимальною з точки зору збереження паркетом своїх геометричних розмірів. Деревина, що має більше 12% вологості, всихає, а менше 6% - прагне набрати вологу з повітря і розбухнути.

Свіжозрубане дерево може мати відносну вологість деревини 50-70%. Існують різні способи сушіння деревини, в т.ч. гарячим повітрям, СВЧ і за допомогою вакуумної сушки. В ході технологічного процесу важливо не тільки довести вологість деревини до необхідної величини (9 ± 3%), але і не створити при цьому залишкові напруження, які можуть в подальшому призвести до викривлення паркету або його розтріскування.

Необхідно розуміти, що навіть добре висушений паркет буде реагувати на перепади вологості в приміщенні. Але при цьому зміни, що відбуваються в ньому, не будуть носити критичний характер. В даному випадку мова не йде про 'екстремальні' ситуації, коли в період зимового опалювального сезону відносна вологість в приміщенні може знизитися істотно нижче 30%, що може привести до розтріскування будь-якої деревини, навіть дверей та меблів.